Top Suppliers White Cosmetics Cream Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
We have now a specialist, efficiency staff to provide good quality company for our consumer. We normally follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Top Suppliers White Cosmetics Cream Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Colombia , Cyprus , We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 150ml 200ml...
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Lowest Price for Aluminum Cap Plastic Jar - JA...
-
2017 New Style Face Cream Bamboo Jar - 420ml e...
-
Rapid Delivery for Round Small Cosmetic Cream J...
-
2017 Good Quality Plastic Material Acrylic Crea...

