PriceList for Perfume Spray Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for PriceList for Perfume Spray Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Sao Paulo , Uruguay , We will supply much better products with diversified designs and professional services. At the same time, welcome OEM, ODM orders, invite friends at home and abroad together common development and achieve win-win, integrity innovation, and expand business opportunities! If you have any question or need more information please feel free to contact us. We are looking forward to receiving your enquiries soon.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 6m...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Trending Products Clear Glass Cream Jar - 100m...
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...

