Factory directly Perfume Atomizer Refillable - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Good quality comes 1st; assistance is foremost; business enterprise is cooperation" is our business enterprise philosophy which is regularly observed and pursued by our company for Factory directly Perfume Atomizer Refillable - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Finland , Cologne , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml...
-
Reliable Supplier Cheap Plastic Jar - 30g / 50...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 230ml al...
-
Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 500ml cus...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...

