Special Price for Face Cream Jars Cosmetic - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
Fast and superior quotations, informed advisers to help you choose the correct merchandise that suits all your requirements, a short generation time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Special Price for Face Cream Jars Cosmetic - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portland , Russia , Nigeria , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we are striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Factory selling Woman Perfume Bottle - 80 ml g...
-
Original Factory Refillable Perfume Bottle Atom...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - 200ml gold a...
-
Special Price for Plain Small Bottles - 47mm g...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...


