Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plastic - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
We not only will try our greatest to offer you excellent services to each individual client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plastic - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Germany , Madrid , Upon today, we've customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to provide the highest quality products with best price. We've been looking forward to doing business with you.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
OEM/ODM China Round Cosmetic Jar - AJ-06 serie...
-
Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 68mm silver ...
-
China Factory for Pen Perfume Bottle - 25ml al...
-
18 Years Factory Plastic Jars Screw Lid - JA-5...
-
Super Purchasing for Plastic Promotional Jar Wi...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 5g...




