Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | Empty Aluminum Perfume Bottle
Well-run devices, expert profits group, and better after-sales companies; We have been also a unified huge family, everybody keep on with the organization worth "unification, determination, tolerance" for Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Moldova , Gambia , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100...
-
Reasonable price Aluminium Bottle 500ml - 1000...
-
OEM/ODM Factory Green Glass Cosmetic Jar - 12o...
-
Original Factory Glass Perfume Bottle Importers...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...




