Top Suppliers 5g Dual Cosmetic Pp Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, far more united and far more specialist team! To reach a mutual profit of our customers, suppliers, the society and ourselves for Top Suppliers 5g Dual Cosmetic Pp Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Uganda , California , Our aim is to help customers realize their goals. We have been making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, you should do not hesitate to contact us.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Good User Reputation for 5 Ml Pet Plastic Squar...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Good quality Cosmetic Cream Empty Jars - JA-3-...
-
Online Exporter Aluminum Tin Case - 160ml alum...
-
Special Design for Bamboo Cream Jar - 10ml / 1...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...


