China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Comoros , Italy , The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 8ml...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - JA...
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 1L w...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - AJ-01 seri...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...

