Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Suriname , Israel , We also have good cooperation relationships with many good manufacturers so that we can provide almost all of auto parts and after-sales service with high quality standard,lower price level and warmly service to meet demands of customers from different fields and different area.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 4...
-
Hot New Products Body Cream Container - 200ml ...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 25...
-
professional factory for Black Glass Perfume Bo...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...

