professional factory for Black Glass Perfume Bottles - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for professional factory for Black Glass Perfume Bottles - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ottawa , Netherlands , Iceland , Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing of economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
China Supplier Glass 30g Cream Jar - 300ml alu...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 7...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 33c...
-
Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum ...











