Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
"Control the quality by the details, show the power by quality". Our enterprise has strived to establish a remarkably efficient and stable team team and explored an effective excellent control system for Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Algeria , Italy , All these products are manufactured in our factory located in China. So we can guarantee our quality seriously and availably. Within these four years we sell not only our products but also our service to clients throughout the world.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Good Quality Packaging Cosmetic Jar - 33cl alu...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
2017 High quality 100 Gram Round Jar - small a...
-
Europe style for Slide Top Metal Tin Box - 9 o...
-
Factory Cheap Hot Car Perfume Bottle - 80 ml g...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 150ml ...


