Special Price for Empty White Glass Cosmetic Jar - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
We intention to see quality disfigurement within the creation and supply the ideal support to domestic and overseas buyers wholeheartedly for Special Price for Empty White Glass Cosmetic Jar - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Germany , Cologne , Our Company has qualified engineers and technical staff to answer your questions about maintenance problems, some common failure. Our product quality assurance, price concessions, any questions about the items, Be sure to feel free to contact us.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.










