Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Custom Perfume Bottles
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
We stick to our enterprise spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We purpose to create a lot more price for our prospects with our rich resources, innovative machinery, experienced workers and great products and services for Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Finland , European , Comoros , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
China Cheap price 50ml Aluminum Jar - 8ml / 10...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - Custom...
-
Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For...
-
Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30...
-
OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 8...
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...

