Top Quality Empty Packaging Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
Our enterprise aims to operating faithfully, serving to all of our prospects , and working in new technology and new machine frequently for Top Quality Empty Packaging Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Benin , Korea , belarus , With the spirit of "high quality is our company's life; good reputation is our root", we sincerely hope to cooperate with customers from at home and abroad and hope to build a good relationship with you.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
High reputation Cosmetics Jar With Liner And Ca...
-
Bottom price 5ml Glass Bottle - AJ-04 series a...
-
Wholesale Cosmetic Acrylic Jar 5ml - 24/410 al...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
Factory Cheap Wholelslale Luxury Cosmetic Jars ...



