Excellent quality Water Spray Bottle - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Our purpose would be to offer good quality products at competitive price ranges, and top-notch support to clients around the whole world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Excellent quality Water Spray Bottle - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , America , Accra , To let customers be more confident in us and get the most comfortable service, we run our company with honesty, sincerity and best quality . We firmly believe that it is our pleasure to help customers to run their business more successfully, and that our professional advice and service can lead to more suitable choice for the customers.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...
-
Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 5ml...
-
Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 500ml...
-
Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Pla...











