New Delivery for Black Candle Jars - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
With this motto in mind, we've turn into one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for New Delivery for Black Candle Jars - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , Honduras , Macedonia , Products have been exported to Asia, Mid-east,European and Germany market. Our company has constantly been able to update the products performance and safety to meet the markets and strive to be top A on stable quality and sincere service. If you have the honor to do business with our company. we will definitely do our very best to support your business in China.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 30ml 80ml pr...
-
Cheapest Price Cream Jar Jelly Cosmetics Pp Bot...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - Lux...
-
8 Year Exporter Round Glass Skin Care Cream Jar...











