Bottom price Aluminum Jar With Window - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High good quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with shoppers from each overseas and domestically and get new and previous clients' high comments for Bottom price Aluminum Jar With Window - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: US , Auckland , Jersey , Due to our dedication, our products are well known throughout the world and our export volume continuously grows every year. We will continue to strive for excellence by providing high quality products that will exceed the expectation of our customers.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
professional factory for Luxury Empty Cream Jar...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Best-Selling Colored Cosmetic Jars - Small pil...
-
Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP...


