OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ireland , Salt Lake City , Borussia Dortmund , We provide good quality but unbeatable low price and the best service. Welcome to post your samples and color ring to us .We will produce the goods according to your request. If you are interested in any products we offer, please feel free to contact us directly by mail, fax, telephone or internet. We are here to answer your questions from Monday to Saturday and looking forward to cooperating with you.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Short Lead Time for Bamboo Fiber Storage Jar - ...
-
Factory Supply 10ml Perfume Bottle - AJ-04 ser...
-
Factory Price Acrylic Empty Plastic Cream Jar -...
-
High Quality for 20ml Perfume Bottle - 33cl al...
-
Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...



