Good Wholesale Vendors Plastic Jars With Aluminum Lids - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
We're committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Good Wholesale Vendors Plastic Jars With Aluminum Lids - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Malta , Philippines , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
New Arrival China Aluminum Perfume Atomizer - ...
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 800ml gold...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 2...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 500ml alu...
-
Best-Selling Pet Plastic Cosmetic Jar - 150ml ...

