Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Container Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our firm has strived to establish a extremely efficient and stable employees crew and explored an effective excellent command method for Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Container Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madagascar , European , Netherlands , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the products with high quality. We have found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our products are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
factory customized Plastic Square Jar - 500ml ...
-
Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum ...
-
OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food gr...
-
High Performance Heart Shaped Perfume Bottle - ...
-
Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar ...
-
Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar ...



