Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
So that you can finest fulfill client's demands, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Excellent, Competitive Price, Fast Service" for Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Hungary , Serbia , we have complete material production line, assembling line , quality control system, and the most importantly, we have many patents technology and experienced technical&production team, professional sales service team. With all those advantages, we are going to create"the reputable international brand of nylon monofilaments", and spreading our products to every corner of the world. We are keep moving and try our best to serve our customers.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
China Cheap price Loose Powder Container - 47m...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 24/4...
-
OEM/ODM Factory Airless Aluminum Bottle - 500m...
-
Professional Design Perfume Bottle/vial - 100m...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...


