Manufacturing Companies for Black Refillable Perfume Bottles - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Our aim would be to fulfill our shoppers by offering golden company, very good value and good quality for Manufacturing Companies for Black Refillable Perfume Bottles - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Nepal , Moscow , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our goods, make sure you contact us now. We're looking forward to hearing from you soon.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - Custom...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 500ml ...
-
OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic h...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
China Gold Supplier for Amber Plastic Bottle - ...
-
Cheapest Price Cosmetic Jars 80g - 1000ml tall...


