Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
Fast and good quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your needs, a short production time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sydney , Saudi Arabia , Jersey , We will supply much better products with diversified designs and professional services. At the same time, welcome OEM, ODM orders, invite friends at home and abroad together common development and achieve win-win, integrity innovation, and expand business opportunities! If you have any question or need more information please feel free to contact us. We are looking forward to receiving your enquiries soon.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crysta...
-
High Quality Pp Jar For Cosmetic - 300ml thick...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Good Quality Cream Jar - 150ml aluminum energy...




