Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
We stay with the basic principle of "quality initially, services first, steady improvement and innovation to fulfill the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our company, we give the goods while using the good high-quality at the reasonable selling price for Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Irish , Mecca , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing merchandise, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 20...
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 300ml wi...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml a...
-
Cheapest Price Aluminum Lid Glass Jar - custom...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - Fa...


