Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Argentina , Armenia , We are seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Good Wholesale Vendors Empty Aluminum Spray Bot...
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml...
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 3...
-
Factory Outlets Biodegradable Cosmetic Jars - ...
-
Chinese wholesale Plastic Cosmetic Jars Factory...









