High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Karachi , Swiss , We always stick to the tenet of "sincerity, high quality, high efficiency, innovation". With years of efforts, we have established friendly and stable business relationships with worldwide customers. We welcome any of your inquiries and concerns for our products, and we are sure that we will offer just what you want, as we always believe that your satisfaction is our success.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Competitive Price for Plastic Cream Jar With Ba...
-
Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For...
-
Cheapest Factory Face Cream Makeup Canister - ...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...
-
New Delivery for Aluminum Bottle For Essential ...
-
Factory Free sample Empty Cosmetic Plastic Loos...




