professional factory for 10g 30g 50g Cosmetic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Our enterprise since its inception, usually regards product top quality as business life, repeatedly enhance manufacturing technology, make improvements to product excellent and continuously strengthen enterprise total high quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for professional factory for 10g 30g 50g Cosmetic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Macedonia , Algeria , Although continuous opportunity, we have now developed serious a friendly relationship with many oversea merchants, such as ones through Virginia. We securely assume that the merchandise regarding t shirt printer machine is often good through a great number of having its good quality and also cost.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
Best-Selling 1oz Cosmetic Jar - 8ml / 10ml / 1...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 750ml aluminum...
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...
-
OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - alumi...
-
Trending Products 50ml Pp Cream Jar - sloping ...

