China Cheap price Loose Powder Container - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for China Cheap price Loose Powder Container - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , India , Nepal , We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 430ml ...
-
One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bott...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...
-
Lowest Price for Perfume Bottle With Plastic Ca...
-
Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Conta...
-
Good Quality 200g Plastic Jar With Wooden Spoon...

