100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
We take pleasure in an exceptionally excellent status between our buyers for our superb merchandise good quality, aggressive price tag and the greatest support for 100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Malaysia , Luxembourg , Taking the core concept of "to be the Responsible". We will redound up on society for high quality products and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 40...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml ...
-
Factory making Best Design Shampoo Bottle - AJ...




