Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments for Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Belgium , Uzbekistan , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with cost-free samples to meet your specifications. Ideal efforts will probably be produced to provide you the most beneficial service and solutions. Should you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We'll constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. Please feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we will share the best trading practical experience with all our merchants.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - AJ-...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Factory best selling Acrylic Cosmetics Jar - 7...
-
Ordinary Discount Custom Drink Bottle - 15ml /...
-
OEM/ODM Supplier Glass Jars With Screw Lids - ...











