professional factory for Empty Facial Cream Cosmetics Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
FAQs on Cosmetic Gram Jars
"Based on domestic market and expand overseas business" is our improvement strategy for professional factory for Empty Facial Cream Cosmetics Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Liverpool , Turkmenistan , The quality of our products is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above products have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard products but we also accept Customized Products order.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Reliable Supplier 50ml Face Cream Containers - ...
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...
-
factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray ...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 120...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
Massive Selection for Empty Acrylic Cream Jar -...


