OEM/ODM Factory Airless Glass Cosmetic Storage Jars - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for OEM/ODM Factory Airless Glass Cosmetic Storage Jars - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jersey , Iraq , Malawi , We win many reliable customers by rich experience, advanced equipments, skilled teams, strict quality control and best service. We can guarantee all our products. Customers' benefit and satisfaction are always our biggest goal. Please contact us. Give us a chance, give you a surprise.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
Big Discount Wholesale Golden Acrylic Cream Jar...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 15...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Top Suppliers 50ml Plastic Cream Jar - 280ml b...

