OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Adhering into the basic principle of "quality, assistance, effectiveness and growth", we have attained trusts and praises from domestic and worldwide client for OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Tunisia , San Francisco , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly products, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary items we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
OEM Factory for 50ml Plastic Pet Bottles - 15g...
-
Professional China Cosmetic Jar 100g - 3ml / 6...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Factory For 100ml Aluminum Bottle - 80 ml gold...
-
OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oi...


