OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict quality control, reasonable price, superior service and close co-operation with customers, we are devoted to providing the best value for our customers for OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Ireland , Accra , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - JA-...
-
Good quality Water Mist Spray Bottle - 5g / 10...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml a...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
Factory wholesale Black Diffuser Bottle - 300m...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...

