New Arrival China Aluminum Cable Cover - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for New Arrival China Aluminum Cable Cover - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Orlando , Egypt , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver ...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
Massive Selection for Cream Jar Acrylic Materia...
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - Smal...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...









