OEM Customized Aluminium Cosmetic Cream Container Jars - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
The pretty loaded projects management experiences and one to a person support model make the high importance of business enterprise communication and our easy understanding of your expectations for OEM Customized Aluminium Cosmetic Cream Container Jars - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Tanzania , Myanmar , We welcome you to visit our company, factory and our showroom displayed various products that will meet your expectation, meanwhile, it is convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service. If you need more information, please do not hesitate to contact us by E-mail or telephone.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!







