OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Our well-equipped facilities and superb good quality control throughout all stages of manufacturing enables us to guarantee total buyer gratification for OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Puerto Rico , Cairo , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Renewable Design for Jar For Face Cream - Luxu...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles ...
-
China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-09 ser...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...




