Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | Custom Perfume Bottles
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Belgium , Cape Town , Our advantages are our innovation, flexibility and reliability which have been built during last 20 years. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade products in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
PriceList for Cosmetics Eye Cream Jars - 6 ml ...
-
Lowest Price for 100g Double Wall Pp Cream Jar ...
-
Hot sale Aluminium Trigger Spray Bottles - 42m...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 9 ...
-
Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8...




