Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cream Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
We are also specializing in improving the things management and QC method in order that we could retain terrific edge inside the fiercely-competitive small business for Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cream Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Lahore , Armenia , If you are for any reason unsure which product to select, do not hesitate to contact us and we will be delighted to advise and assist you. This way we will be providing you with all the knowledge needed to make the best choice. Our company strictly follows "Survive by good quality, Develop by keeping good credit. " operation policy. Welcome all the clients old and new to visit our company and talk about the business. We are looking for more and more customers to create the glorious future.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 350m...
-
Factory best selling Matte Black Plastic Jars -...
-
High Quality for Plastic Acrylic Cream Jar - 2...
-
Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g ...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml ...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - JA...











