Reasonable price for 100ml Cosmetic Container - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Reasonable price for 100ml Cosmetic Container - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Azerbaijan , Angola , Egypt , We believe with our consistently excellent service you can get the best performance and cost least products from us for a long term . We commit to provide better services and create more value to all our customers. Hope we can create a better future together.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...

