Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Cologne , Swiss , We pay high attention to customer service, and cherish every customer. We have maintained a strong reputation in the industry for many years. We are honest and work on building a long-term relationship with our customers.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 15g small P...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
New Arrival China Cosmetic Creams Packaging - ...
-
Manufacturing Companies for Cosmetics Cream Emp...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...
-
Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 40...











