Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Empty Aluminum Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Afghanistan , Costa rica , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our products in the production process have got strictly monitored, because it is only to provide you the best quality, we will feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Factory Supply 30ml Eye Cream Jar - JA-5-1 gol...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 100m...
-
Best Price for Aluminium Color Gel 15ml Jar - ...
-
2017 China New Design Care Cream Use Glass Cosm...
-
Wholesale Price China 100g Plastic Cream Jar - ...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...











