New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With Pump - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With Pump - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Bolivia , Paraguay , Due to our good products and services, we have received good reputation and credibility from local and international customers. If you need more information and are interested in any of our products, please feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
China wholesale Cream Empty Container - wholes...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 500m...
-
Best-Selling Canning Jars 500ml - 230ml alumin...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...
-
2017 wholesale price Perfume Bottle With Spray ...




