Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , Sri Lanka , Pretoria , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
High Quality for Plastic Jar With Aluminum Lid ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350m...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...



