Factory For Perfume Bottle Card Design - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 58 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Factory For Perfume Bottle Card Design - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , Jamaica , Czech republic , We warmly welcome you to come to visit us personally. We hope to establish a long-term friendship based on equality and mutual benefit. If you want to get in touch with us, please do not hesitate to call. We will be your best choice.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Factory Cheap Hot 0.167oz Perfume Vial - 500ml...
-
100% Original Factory Metal Bottle - 480ml lux...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
Excellent quality Empty Cosmetic Plastic Jar - ...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...

