OEM/ODM China Cream Jars Empty - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins in the market competition by its high quality as well as provides more comprehensive and excellent service for clients to let them become big winner. The pursue of the company, is the clients' satisfaction for OEM/ODM China Cream Jars Empty - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Seattle , Finland , We have got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - 5 ml a...
-
Professional Design Golden Cosmetic Jar - 10ml...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 9 ...
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml d...











