Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
It truly is a great way to improve our merchandise and repair. Our mission should be to create imaginative products to prospects with a excellent knowledge for Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Singapore , Portland , We are looking forward to establishing a mutually beneficial relationship with you based on our high-quality products, reasonable prices and best service. We hope that our products will bring you a pleasant experience and carry a feeling of beauty.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Quality Inspection for Plastic Jars Pet Cosmeti...
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 15...
-
PriceList for Empty Glass Perfume Bottle 100ml ...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - 250m...
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...




