China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
We will make every effort to be outstanding and perfect, and accelerate our steps for standing in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Lesotho , Angola , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
Excellent quality Empty Bamboo Jar - 7ml / 8ml...
-
Factory selling Woman Perfume Bottle - 5g / 10...
-
Well-designed Rainbow Glass Perfume Bottle - 5...
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 6 ml b...
-
Chinese Professional 10ml Pen Spray Bottle - 7...

