High Quality 250ml Bamboo Jar - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for High Quality 250ml Bamboo Jar - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Sheffield , Somalia , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Cheap PriceList for Flat Bottom Cream Jar 5g - ...




