Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We are going to make every single effort for being excellent and excellent, and accelerate our ways for standing while in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paris , Argentina , belarus , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomize...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Big discounting Glass Perfume Bottle China - 2...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - JA-5...
-
Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - ...




